Thursday, January 13, 2011

ΟΣΦΠ - ΠΑΟ 65 -61

Τα βλέμματα των φιλάθλων ήταν στραμμένα στον Βασίλη Σπανούλη που επέστρεψε για πρώτη φορά στο κλειστό του Ολυμπιακού σταδίου με την "ερυθρόλευκη" φανέλα, ωστόσο ο διεθνής πλέι μέικερ πέρασε σχεδόν απαρατήρητος στο ντέρμπι που τελείωσε με μεγάλο νικητή τον Ολυμπιακό, με σκορ 65 - 61 επί του Παναθηναϊκού.

Κορυφαίος από την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς ήταν ο Νεστεροβιτς που πέτυχε 17 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε σε κακή βραδιά ενώ αισθητή ήταν η αδυναμία του αρχηγού Δημήτρη Διαμαντίδη να βοηθήσει την ομάδα του λόγω της ίωσης που τον ταλαιπωρεί αυτές τις μέρες.

Τέσσερα λεπτά και 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της τρίτης περιόδου κάποιος... "οπαδός" έριξε φωτοβολίδα από την κερκίδα, η οποία βρήκε στον αγκώνα τον Παπαλουκά και οι διαιτητές διέκοψαν προσωρινά για πέντε λεπτά το ντέρμπι.

Φωτοβολίδες έπεσαν στο παρκέ και με τη λήξη του αγώνα που βρήκε νικητή τον Ολυμπιακό σε ματς της κανονικής περιόδου κόντρα στον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά από τον Φεβρουάριο του 2007.